[Dizi : WordPress Optimizasyonu] WordPress sitelerinizi optimize etmenin yolları

WordPress Cloud

Optimizasyon adına sayısız içerik var, bir dolu yazılan bir çok şey. Ancak eklentiler ile daha iyi çıktı alabilmenin ötesinde, çokça fazla Türkçe kaynak yok. Umarım, altta bir kaç senenin birikimi olan tecrübeyle sabit değerlendirmeler işinize yarayacak nitelikte bilgiler olmuştur. Keyifli okumalar.

İçindekiler

Uygun Sağlayıcı Edinme ve Maliyetler

İhtiyacınıza yönelik WordPress mimarisini oluşturmak aslında işin en başında doğru planlanması gereken en önemli durum. Bu durum sitenizin yurt içinde ya da yurt dışında daha çok trafik almasından tutun, yapısal olarak, içerik detayının çeşitliliğine göre bile değişkenlik gösterebilir. Son bir kaç senedir bulut çözümlerinin popüler olarak kullanımı ve yönetilebilir olmasını göz ardı etmek güç.Tam da bu sebepten gerek güvenlik gerek ise, sürdürülebilirliği açısından bulut mekanizmalı WordPress barındırmayı tercih etmek tam isabet olacak.

Google Cloud Platform

Google Cloud platform ortalam 1 yıllık kullanımı ücretsiz sunması ile oldukça denenebilir bir seçenek gibi görünse de ileriye dönük planlarınızda maliyetlerinizi oldukça şişirebilir. Promosyonlarınız ya da Google ile iş birliği sağlayabilme olanağınız olması opsiyonu fiyatlandırmadaki en ufak değişiklik bile, şahsen şiddetle kullanmanızı önereceğim yapılardan biri olacak.

Git

Amazon AWS WordPress

Amazon'un sön bir yılda eriştiği kullanıcı sayısı tartışmasız çok hızlı yükselen bir grafiğe sahip. Google Cloud Platform'a göre de fiyat konusunda inanılmaz rekabetçi bir durum var.750 saatlik EC2 kullanımı ile sizde en kolay yoldan deneyimleyebilirsiniz. Bitnami & Automattic Amazon üzerinde kullanımı link üzerindeki sayfadan fiyatları incelemeniz mümkün.

Git

Kinsta WordPress Hosting

Bu kısımda, daha fazla stabilizasyon arıyorsanız, ve tamamen yönetmenize gerek kalmayan bir yapı istiyorsanız, Kinsta'yı tercih edebilirsiniz. 30 $ - 900 $ arası değişen rakamları mevcut. 20.000 - 1.500.000 luk trafik bandında seyreden bir projeniz varsa, aylık maliyetiniz aldığınız trafiğe paralel artıyor. Daha fazlası için ise kendilerinden özel teklif istemek mümkün.

Git

Azure Marketplace

Microsoft gücü ile Azure yetenekleri arasında, gene tek tıkla deploy edilebilir, ve genişletilebilir WordPress uygulamasını kullanmak mümkün. Ancak buradaki rakamlar, 100$ ve üstü gibi değerlendirilebilir.2 GPU 8x RAM'li bir makinanın size maliyeti ortalama 130 $.

Git

Oracle Cloud Marketplace

Oracle Cloud üzerinde de kullanım mümkün. Yazılımları App gibi kullanmanızı sağlayan Oracle cloud alt yapısına aşinalığınız olup, kullanmayı ilk tercihi olan herkes için ısrarcı olunabilir.

Git

WpEngine Cloud WordPress Hosting

Kinsta'ya aşina iseniz aynı şekilde bu serviste oldukça başarılı. Fiyatlandırmaları ise, Kinsta'dan bir tık daha fazla ancak, canlı destekleri ile sürekli iletişim kurup sorunlarınıza anında çözüm edinebiliyorsunuz. Oldu ya bir süre kullanıp daha sonra, servisi değiştirmek ya da kullanmaya devam etmek istemezseniz, export için tüm personeller size ellerinden gelen tüm desteği sonuna kadar sağlıyor.

Git

Digital Ocean (En ekonomik çözüm)

Üsttekü tüm servisler, yapılar, sizin trafikleriniz 200.000 + kullanıcıya hitap eder derecesine geldiğinde maliyet olarak daha fazla bütçe ayırmanız anlamına geliyor.Ancak, Digital Ocean üzerinden alacağınız ve trafik yoğunluğunuzun bulunduğu lokasyonda konumlandıracağınız bir VPS sizi neredeyse 40% daha az maliyetler ile başarılı bir şekilde WordPress yayını yapan bir siteye sahip olmanızı sağlayacak. İşin en güzel yanı, tek tıkla, load balancing ve hazır uygulamalar ile gene yapıyı sizin yerinize yöneten stack scriptler ile bu işi yapabiliyor olmanız. Hem de daha aza mal ederek.

Git

Verilerinizi depolamayı ve web servislerinizi üstteki sağlayıcılar ya da bir başkasından edinmenin her zaman için yönetilebilir ve esnek kullanım seçenekleri açısından sizin faydanıza olacağını unutmamanızda fayda var.

bilgi

Dizinin diğer içerikleri çok yakında buralarda olacak 😃